Utjecaj lokalnih doživljaja na ekonomiju: Kako raznovrsne turističke ponude postaju pokretači rasta dnevne potrošnje turista
Da je turizam puno više od same posjete destinaciji nije novost, a vještinu kako povećati potrošnju turista neke su zemlje uspješno savladale, dok su neke još uvijek u fazi osvješćivanja. Gdje je Hrvatska u toj priči?
Da je turizam puno više od same posjete destinaciji nije novost, a vještinu kako povećati potrošnju turista neke su zemlje uspješno savladale, dok su neke još uvijek u fazi osvješćivanja. Gdje je Hrvatska u toj priči?
Trendovi iz 2024. pokazuju da su turisti bili najviše usredotočeni na lokalna iskustva. Sve veći broj putnika, naime, traži autentične načine povezivanja s odredištima, osobito kroz hranu i lokalne tradicije. Da bi razumjeli što putnici očekuju od sljedeće godine, Booking.com napravio je istraživanje među više od 27.000 putnika u 33 zemlje i predstavio devet trendova na putovanjima koje donosi 2025. Zaključak istraživanja je, ugrubo rečeno, da puno putnika želi redefinirati način na koji doživljava svijet oko sebe kao i da je jedan od ključnih trendova sve veća potražnja za – autentičnim iskustvima.
Iz rezultata istraživanja izdvojili smo tri nama najzanimljivija – čak dvije trećine ispitanika (66%) koristit će tehnologiju za pronalaženje autentičnih iskustava, ne samo da poštuju mjesta koja posjećuju, već i da im pozitivno pridonose. AI alati trebali bi stoga igrati ključnu ulogu u oblikovanju tih putovanja, s 41% putnika zainteresiranih za stvaranje pozitivnijih veza s lokalcima. Osim toga, čak 68% ispitanika izjasnilo se da će strože planirati budžet kako bi maksimizirali svoja iskustva kroz kupnju 'skrivenih dragulja' destinacije – dakle ne samo suvenira, već lokalne odjeće, vina, hrane.
Dnevna potrošnja turista u zemljama svijeta
Ova predviđanja izvrstan su temelj za malo dublje 'zagrebati' tematiku razvoja poslovnih strategija hotelskih lanaca, kampova i agencija sa smještajnim jedinicama u Hrvatskoj.
U tome kojoj se strategiji 'otvoriti' višestruko pomažu podaci koje smo analizirali i obradili, a prikupili iz nekoliko različitih izvora poput Statista.com i Oecd.org, kao i GetYourGuide platforme. Podaci su to o prosječnoj dnevnoj potrošnji po gostu u različitim zemljama, izračunatih s obzirom na broj specifičnih vrsta tura (degustacije vina, gastronomija, kultura, aktivnosti na otvorenom) na 100.000 turista i u odnosu na ukupan broj međunarodnih turističkih dolazaka.
Analizom tih podataka izračunali smo da postoji umjerena pozitivna korelacija između njih. To znači da zemlje s većom dnevnom potrošnjom turista obično nude pristupačnije ture u kategorijama degustacija vina, kulturnih tura, gastronomskih tura i avantura na otvorenom. Ta strategija, dakle, ne donosi samo direktne ekonomske koristi, već doprinosi održivom razvoju lokalne zajednice i jačanju identiteta destinacije na globalnom nivou.
Naravno, najbolje je ove zaključke potkrijepiti primjerima, kao i analizom nekih od zemalja s najvećom i najmanjom dnevnom potrošnjom. Prema navedenim podacima, najveći dnevni trošak po turistu zabilježen je u Sjedinjenim Američkim Državama (100 USD), dok Albanija ima najniži dnevni trošak (25 USD). Broj turista po zemlji varira od 0.33 milijuna u Sejšelima do 89.4 milijuna u Francuskoj. Omjer tura na 100.000 turista pokazuje koliko zemlje nude strukturirane ili organizirane ture.
Najveći omjer imaju Sejšeli (6.06), Francuska (1.12), Italija (1.86) i Španjolska (1.31), dok su zemlje poput Albanije (0.19) ili Crne Gore (0.80) na donjem dijelu tablice, što ukazuje na manju ponudu organiziranih tura.
Ovi podaci zapravo pokazuju da zemlje imaju različite pristupe turističkom sektoru. One s većim brojem tura po 100.000 turista (kao što su Sejšeli, Francuska, Italija) nude organizirane i specijalizirane ture. Zemlje s nižim brojem tura po 100.000 turista (kao što su Albanija i Crna Gora) mogu biti popularne za turiste koji vole istraživati destinacije samostalno, bez potrebe za organiziranim turama.
Visoki dnevni troškovi u zemljama poput SAD-a i Norveške sugeriraju, dakako, i na luksuzniji turizam, dok niži troškovi u Albaniji i Turskoj ukazuju na povoljnije opcije za turiste s manjim budžetom. Ipak, trend je jasan: zemlje koje nude manje sistematizirana i dostupna lokalna iskustva imaju goste koji -manje troše.
Na temelju ovih informacija možemo razumjeti kako se turistička tržišta različito pozicioniraju prema vrsti turista koje privlače te kako njihove ponude, cijene, ali i pristupačnost te jednostavnost rezervacije tih tura odražavaju specifične strategije razvoja turizma u tim zemljama, kao i razinu potrošnje turista. Raznolike ture često ukazuju na razvijeniju turističku infrastrukturu jer takve zemlje nude širok spektar opcija za turiste kao i ponudu koja zadovoljava različite vrste turista.
Francuska, kao jedna od najposjećenijih zemalja svijeta, nudi raznovrsne turističke opcije. Posjetitelji mogu istraživati kulturne znamenitosti Pariza, posjetiti lavandina polja u Provansi ili uživati u turama vina u Bordeauxu. Turska je poznata po mješavini kulturnih, povijesnih i prirodnih tura. Turisti mogu posjetiti povijesna mjesta kao što su Efes i uživati na plažama Egeja. Avanturistički turizam ondje također raste, osobito u područjima poput Antalije i planine Ararat. Iako relativno mala, Crna Gora nudi manji broj tura, ali se fokusira na prirodni turizam, povijesne lokalitete i eko-turizam. Boka Kotorska, Nacionalni park Durmitor i plaže Budve su ključne atrakcije.
Vinski turizam kao izraženi primjer
Izvrstan primjer dobre turističke ponude je Njemačka, gdje takozvani 'vinski turisti' čine samo 14% ukupnog broja posjetitelja, ali generiraju 19% prihoda jer je njihova dnevna potrošnja znatno viša u odnosu na druge turiste. Ovo je primjer kako ciljano razvijanje specijaliziranih oblika turizma može generirati znatne ekonomske benefite i promovirati lokalnu kulturu i tradiciju. Takav model može biti inspiracija i za druge zemlje s razvijenom vinskom industrijom.
Još jedan dobar primjer je i već spomenuta Francuska. Vinski turizam u Francuskoj, naime, generira milijarde eura godišnje pa tako samo u regiji Bordeauxu privlači preko pet milijuna posjetitelja godišnje. U vinskim regijama poput Bordeauxa, Burgundije i Champagnea, turisti obično troše na degustacije, posjete vinarijama, ali i vina kao suvenire. Ulaznice za vinske ture i degustacije često koštaju između 20 i 100 eura po osobi, a ovisno o aktivnosti i regiji, prosječna dnevna potrošnja turista u vinskim regijama Francuske može biti između 150 i 500 eura po osobi.
'Uz bok' Francuskoj idu Italija i Španjolska. Italija, s regijama poput Toskane, Pijemonta i Veneta, kombinira vino i umjetnost u jedinstveni doživljaj. Procjenjuje se da vinski turizam u Italiji generira više od 2,5 milijardi eura godišnje. Posjetitelji uživaju u vinskim rutama poput Strade del Vino, događanjima i gastro-paketima u agroturizmu. Španjolska, poznata po regijama Rioja, Priorat i Ribera del Duero, privlači vinske entuzijaste iz cijelog svijeta. Događaji poput La Rioja Wine Harvest Festival doprinose promicanju lokalne tradicije. Samo Rioja privlači preko 800.000 turista godišnje i generira više od 200 milijuna eura. Vinarije nude inovativne doživljaje poput spavanja u vinogradima ili kupanja u vinskim kupkama.
Raznovrsnost turističke ponude u Hrvatskoj
Hrvatska je u donjem dijelu tablice podataka prema procijenjenim troškovima, a također ima relativno mali broj tura na 100.000 turista u usporedbi s ostalim zemljama. Pozicionira se kao povoljna destinacija, s umjerenim brojem turista, ali slabom dostupnošću tura po glavi turista (0.92 je znatno ispod prosjeka u usporedbi s ostalim mahom europskim zemljama). Stoga, veći broj tura ili bolje osmišljena turistička ponuda mogli bi povećati interes turista, kvalitetu iskustva, a konačno i dnevnu potrošnju.
Pet je ključnih 'poteza' koje bi upravo hoteli, kampovi i agencije za smještajne jedinice u Hrvatskoj trebale integrirati u svoju turističku strategiju kako bi povećali prosječnu dnevnu potrošnju turista:
- Povećana svijest i dostupnost - upravo Authland Connect omogućuje svakom objektu i agenciji da svojim gostima ponudi širok izbor vrhunskih tura i aktivnosti, besprijekorno integriranih u platformu za rezervacije. Korištenjem ovog alata povećava se zadovoljstvo gostiju, postiže njihova lojalnost, a uz to se zarađuje od svake rezervirane ture i aktivnosti. Pojednostavljena dostupnost najbolje se vidi kada korisnik upiše destinaciju u tražilicu (na primjer Zadar, nakon čega mu se otvara niz tura u Zadru i okolici, poput Quad vožnje okolicom Zadra, obilaska grada Nina ili craft beer i wine tastinga). Osim toga, integracija s platformama za plaćanje poput PayPala i Apple Payja uvelike olakšava rezervacije.
- Personalizirane ponude i paketi bazirani na podacima i znanju o gostima - glavni cilj Authland Connecta je osnažiti hotele, resorte, kampove i turističke agencije koje se bave smještajem da iskoristite platformu kako bi svojim gostima omogućili širok spektar visokokvalitetnih tura, aktivnosti i doživljaja diljem Hrvatske. A upravo preko Authland Connect platforme oni mogu pratiti preferencije turista kroz njihov profil i povijest aktivnosti i u skladu s tim prilagoditi ponude i pakete koje 'serviraju' svojim gostima. Osim toga, platforma omogućuje uvid u to koliko gosti troše na dodatne aktivnosti i kakvi su im uistinu interesi i to segmentirano po državama iz kojih dolaze. Zahvaljujući boljem upravljanju rezervacijama i aktivnostima, osoblje može učinkovitije rasporediti resurse i vrijeme, što rezultira boljom uslugom i zadovoljnijim gostima. Ponude mogu i sortirati na: osnovne (na primjer grupna tura), standardne (privatna tura) i premium (recimo ekskluzivni obilazak sa sommelierom i degustacijom vina).
- Poboljšana kvaliteta i percipirana vrijednost od strane gostiju - pružatelji usluga certificirani putem Authland Connecta prolaze provjere kvalitete. I ovdje je, dakako, naglasak na tome da hoteli, kampovi i ostale smještajne jedinice imaju mogućnost pozicionirati se kao autoriteti u području nuđenja lokalnih doživljaja gostima te kao vrhunski poznavatelji destinacije i njihova - centralna točka.
- Neometane rezervacije prije puta i na licu mjesta kroz različite kanale; gdje god i kad god gosti bili spremni bookirati - kroz opciju rezervacija unaprijed Authland Connect omogućuje korisnicima rezervacije tura gdje god se u tom trenu nalazili, kao i sigurnost ako su 'ziheraši' koji sve planiraju unaprijed. Bilo da je riječ o istraživanju povijesnih znamenitosti, uživanju u aktivnostima na otvorenom ili doživljavanju lokalne kulture, Authland Connect omogućuje prilagođeni izbor iskustava koje objekti gostima distribuiraju putem različitih kanala - od emaila, WhatsAppa, web stranice, do mobilne aplikacije, digitalnih ekrana, tableta, letaka i recepcije.
- Olakšana lokalna potrošnja kao motiv dolaska i alat za lojalnost - Authland Connect omogućava da od trenutka bookinga pa sve do post-stay razdoblja, hoteli gostu strukturirano mogu komunicirati sve sjajne doživljaje u destinaciji. U ovu kombinaciju ulazi i post-stay loyalty program koji podrazumijeva to da ako gosti koji odluče ponovno bukirati smještaj mogu dobiti nagradu u obliku kodova za popust na platformi, što ih vraća rezervaciji iskustava na koju su navikli. I ništa manje važno, Authland Connect povezuje lokalne zanatlije i kuhare s turistima kroz autentične i kreativne radionice poput tečaja izrade istarske tjestenine, što pozitivno utječe, naravno, i na njihovu prosječnu dnevnu potrošnju.
Stoga, širom primjenom sustava koji uvelike osigurava personalizirano i jednostavno iskustvo rezervacije u Hrvatskoj ne samo da se povećava turistička potrošnja, već jača lokalna ekonomija i pozicionira našu zemlju kao digitalno inovativnu destinaciju. Vratimo li se na početak ovog članka, upravo trend pojednostavljenog povezivanja turista s lokalnom zajednicom i iskustvima broj jedan je za sljedeću godinu, a to je, s obzirom na galopirajući napredak tehnologije - tek početak.